Ajans News Haber

Yurt dışına seyahat edecek yolcuların Koronavirüs kuralları güncellendi

Yurt dışına seyahat edecek yolcuların Koronavirüs kuralları güncellendi
26 Okundu Okundu
28 Mart 2021 - 14:04

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM), uçakla seyahat eden yolcular için uygulanan kurallarının son güncel tablosunu paylaştı. Tabloda Türkiye’den başta ABD, İngiltere olmak üzere toplam 159 ülkeye gidecek yolcular için ise ek kurallar getirildi. Konuyla ilgili olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) internet sitesinden yapılan açıklamada, “Ülkemizden yurt dışına seyahat edecek yolcuların Türkiye’ye yurtdışından giriş yapacak yolcuların, tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve şartlarla ilgili; Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan Ülkelere Giriş Tablosu yayımlandı” denildi.

4 ülke için ev karantinası şartı

İngiltere, Brezilya, Güney Afrika Danimarka’dan salgın önlemleri kapsamında Türkiye’ye direkt uçuşlar yapılamıyor. Ancak bahsi geçen ülkelerde bulunmuş yolcuların Türkiye’ye uçuşu bulunan farklı bir ülke üzerinden giriş yaparlarsa son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR testinin yanı sıra, 14 günlük ev karantinasında kalma zorunluluğu bulunuyor. Diğer ülkelerden Türkiye’ye gelen yolcular ise ibraz ettikleri negatif PCR testiyle yurda giriş yapabilecek.

90 gün içinde iyileştiğine dair belge sunulacak

Türkiye’den ABD’ye gidecek yolcular ise önlemleri kapsamında bir dizi ek önlemler getirdi. Buna göre, 2 yaş üstü kişilerin uçuştan önceki 3 takvim günü içinde testi yaptırma ve negatif sonuçlarını yazılı olarak uçuş öncesinde ilgili havayolları yetkililerine ibraz etme zorunluluğu bulunuyor. Daha önce virüse yakalanmış olan kişilerin ise uçuştan önceki 90 gün içinde koronavirüsten iyileştiklerine dair belgeyi sunmaları gerekiyor.

T24

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: