Ajans News Haber

Türkiye’de de ortaya çıkan Hint varyantı nedir?
187 Okundu
03 Mayıs 2021 - 15:02

Günlük rekor vaka ve ölümlerle Hindistan, dünyada Covid-19’dan en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor.

İngiliz, Güney Afrika ve Brezilya varyantlarından sonra “B.1.617” adlı Hint varyantı dünya basının gündemine girdi. Bilim insanları, sağlık sisteminin çökme noktasına geldiği Hindistan’da, “çifte mutasyonlu” Hint varyantının ülkede ve dünyada hızla yayıldığını ifade ediyor.

Son günlerde Covid-19 vaka sayısında dünya genelinde rekor üstüne rekor kıran, can kaybında 200 bin sınırını aşan ve sağlık sistemi çökmek üzere olan 1,4 milyar nüfuslu Hindistan’da hastanelerde yatak ve oksijen artık bulunmuyor.

Ülke genelinde günlük 350 binden fazla yeni vaka tespit ediliyor, her gün en az 3 bin kişi Covid-19’dan ölüyor. Üstelik bu verilerin gerçek rakamları yansıtmadığı tahmin ediliyor.

Hint varyantı nedir?

Bilimsel adı ile “B.1.617” olarak adlandırılan Hint varyantı ilk olarak 5 Ekim 2020’de ülkenin üçüncü büyük kenti olan Nagpur yakınlarında görüldü. Bu varyantın en büyük özelliklerinden biri “çifte mutasyonlu” olması.

Hintli kıdemli virolog Shahid Jameel, B.1.617 varyantının insan hücrelerine bağlanan virüsün dış “sivri uçlu” kısmında iki önemli mutasyon içerdiğini belirtiyor.

GISAID veritabanına sunulan sekanslara dayanan ilk modellemelerine göre, “B.1.617’nin Hindistan’da dolaşan diğer varyantlardan daha hızlı büyüme oranına sahip olduğunu gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Hindistan’ın sağlık sistemini çökme noktasına getiren “Hint varyantının” bugüne kadar en az 17 ülkede tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, Hindistan varyantının Türkiye’de 5 kişide tespit edildiğini açıklamıştı.

Ne kadar tehlikeli?

Hint varyantı DSÖ tarafından “dikkat gerektiren varyant” olarak sınıflandırıldı.

Henüz Brezilya ve Güney Afrika varyantları gibi “endişe verici varyantlar” olarak görülmüyor. Söz konusu kategoriye giren varyantların daha bulaşıcı, daha ölümcül ve aşılara karşı daha korunaklı oldukları biliniyor. Ancak Hint varyantı çok yakından takip ediliyor.

Wellcome Sanger Enstitüsü’ndeki Covid-19 Genom Girişimi Direktörü Dr. Jeffrey Barrett, Hint varyantının son birkaç ay içinde düşük seviyelerde yayıldığını ve bunun İngiltere varyantı gibi hızlı bir şekilde yayılmadığı anlamına geldiğini öne sürdü.

Aşılara karşı daha dayanıklı mı?

Beyaz Saray’ın en önemli sağlık danışmanı Anthony Fauci, laboratuvar çalışmalarından elde edilen ön araştırmaların, Hindistan’da geliştirilen Covaxin aşısının Hint varyantını etkisiz hale getirebileceğini gösterdiğini açıkladı.

Public Health England adlı İngiliz sağlık kuruluşuna göre şu anda Hint varyantının aşılara karşı daya dayanıklı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok.

Son olarak, BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, şimdiye kadar 30’ün üzerinde varyantı laboratuvarda incelediklerini ve aşının hemen hemen hepsine karşı etkili olduğunu gördüklerini ifade etti.

Şahin, Hindistan’da ortaya çıkan varyantı da incelemeye aldıklarını belirterek, “Hindistan varyantında daha önce incelediğimiz ve aşımızın etkisini gösterdiği mutasyonlar var. Burada da ümitliyim” diye konuştu.

euronews

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.