Ajans News Haber

BM: Myanmar’da yaşananlar toplu katliam

BM: Myanmar’da yaşananlar toplu katliam
27 Okundu Okundu
28 Mart 2021 - 14:42

İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Tom Andrews, ülkedeki askeri cuntanın göstericilere uyguladığı şiddeti “toplu katliam” diye niteledi. Andrews, Güvenlik Konseyi’nin veya düzenlenecek uluslararası özel bir zirvenin Myanmar konusunda derhal harekete geçmesi gerektiğini söyledi. BM temsilcisi, çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği ülkede yönetimi ele alan askeri cuntaya gelir sağlayan doğal gaz veya petrol girdisini dondurmayı veya ülkeye silah satışını durdurmayı talep etti.

BM temsilcisi Andrews, Myanmar’da yaşanan şiddet olaylarını kınamanın veya endişe duyulduğu yönündeki açıklamalarda bulunmanın askeri darbe yapan yönetimin topluca katlettiği Myanmar halkı teselli edici bir tutum olmadığını söyledi. Andrews, “Kelimeler yetersiz kalıyor. Vakit, güçlü koordineli biçimde harekete geçme vaktidir” diye konuştu.

Ülkenin en kanlı günü

Myanmar’da seçim sonuçlarını tanımayarak yaklaşık iki ay önce askeri darbe düzenleyen cunta yönetimine karşı gösteri yapan sivil protestoculara müdahalelerde dün en kanlı gün yaşandı. Ülkedeki pek çok kentte düzenlenen protestolara ordunun silahlı müdalehelerinde, aralarında çocukların da bulunduğu en az 114 kişinin yaşamını yitirdiği bildiriliyor.

Batılı ülkeler Myanmar’daki kınarken, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri Rusya Çin Myanmar’daki askeri cunta rejimini destekliyor. Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Vietnam, Laos ve Tayland, ülkede dün düzenlenen askeri bir törende diplomat temsilcileriyle hazır bulunarak destek verdiklerini tekrar ortaya koymuş oldu.

Dünkü olaylardan sonra aralarında İngiltere, Almanya, kanada, Japonya Güney Kore’nin de bulunduğu 12 ülkeden ortak kınama mesajı geldi.

Türkiye’den kınama mesajı

Türk Dışişleri Bakanlığı mesajında, “Uluslararası toplumun tüm çağrılarına karşın Myanmar’da darbe rejiminin sivil halka karşı uyguladığı ölümcül şiddetin daha da artırmakta olduğunu kaygı ile izliyoruz. Nitekim bugün (27 Mart) Silahlı Kuvvetler Günü’nde birliklerince yapılan müdahalelerde şimdiye kadarki en büyük can kaybının yaşanmasından büyük üzüntü duyuyoruz” dendi.

Açıklamanın devamında da şu ifadelere yer verildi: “Myanmar’da sivillere yönelik bu aşırı şiddeti kuvvetle kınıyoruz. Sivillere yönelik bu tür eylemlerin derhal sonlandırılmasına, göz altına alınan tüm seçilmiş liderlerin, siyasi şahsiyetlerin sivillerin derhal serbest bırakılmasına, demokrasiye dönüş gerekli adımların atılmasına yönelik çağrımızı bu vesileyle yineliyoruz”.

DW

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: