Ajans News Haber

Biden: İsrail’in dron ve füzelerin tamamına yakınını düşürmesine yardım ettik
87 Okundu
14 Nisan 2024 - 11:07

Joe Biden, İran’ın İsrail’e saldırısını kınadı ve bu saldırıya müşterek bir diplomatik yanıtı koordine etmek için bugün G-7 liderlerini toplayacağını açıkladı.

Biden, ülkesinin İsrail’in güvenliğine yönelik sarsılmaz taahhüdünün altını çizmek için İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştüğünü de bildirdi.

İran’ın İsrail’e hava saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yayınlayan Biden, “Bugün, İran ve Yemen, Suriye ve İran’da faaliyet gösteren taşeron grupları, İsrail’deki askeri tesislere karşı eşi görülmemiş bir hava saldırısı düzenledi. Bu saldırıları mümkün olan en sert şekilde kınıyorum” ifadesini kullandı.

İsrail’in savunmasına destek için, verdiği talimat doğrultusunda, ABD ordusunun son bir hafta içinde bölgeye uçak ve balistik füze savunma gemileri gönderdiğini belirten Biden, “Bu konuşlandırmalar ve askeri personelimizin olağanüstü kabiliyetleri sayesinde, İsrail’in, topraklarına doğru gelen dron ve füzelerin tamamına yakınını düşürmesine yardım ettik” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptığını bildiren Biden, bu görüşmenin içeriğiyle ilgili şunları kaydetti:

 “Amerika’nın İsrail’in güvenliğine sarsılmaz desteğinin altını çizmek için az önce Başbakan Netanyahu ile konuştum. Netanyahu’ya, İsrail’in daha önce eşi görülmemiş saldırılara karşı kendini savunması ve hatta bu saldırıları bertaraf etmesinde olağanüstü bir kapasite ortaya koyduğunu; bunun, düşmanlarına, İsrail’in güvenliğini bilfiil tehdit edemeyecekleri yönünde net bir mesaj gönderdiğini söyledim.”

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.