Ajans News Haber

Afganistan’da hükümet karşıtı protesto

Afganistan’da hükümet karşıtı protesto
11 Okundu Okundu
03 Nisan 2021 - 11:58

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Gulbeddin Hikmetyar liderliğindeki Hizb-i İslami Partisi üyeleri destekçileri sokaklara döküldü. Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin sürecini iyi yönetemediği gerekçesiyle istifa etmesini isteyen yüzlerce kişi ellerinde bayrak pankartlarla slogan atarak yürüyüşe geçti. Hikmetyar gösteride korumalı platformun arkasından yaptığı konuşmada, “Biz Afganistan’da barış istiyoruz. Yabancıların verdiği sözde durmalarını ve barış süreci içerisinde Afganistan’ı terk etmelerini istiyoruz. Ayrıca Afganistan’da herkes tarafından kabul gören bir hükümet kurulmasını ve şimdiki hükümetin tez zamanda gitmesi istiyoruz” dedi.


İstanbul’da gerçekleştirilmesi beklenen konferansında müzakere eden tarafları işaret eden Hikmetyar, “Toplantıda Afganistan’ı kör kuyulara sürüklememeleri tüm ülkelerin söz vermesini isteyeceğiz onlara söyleyeceğiz ki Afganistan’da savaş için yaptıkları yatırımın, güçlendirdikleri terör örgütlerinin ve kurdukları savaş stratejilerini kaybettiklerini vurgulayacağız. Bu toplantıdan sonra Afganistan’a faydalı dost olmaları için söz vermelerini isteyeceğiz” şeklinde konuştu.


Protestoculardan Ziyavullah ise, “İstanbul’daki toplantıdan Afganistan’ın barışa kavuşması büyük bir beklentimiz var. Müzakere eden tarafların verdikleri sözlerde durmaları lazım inşallah bu toplantıdan sonra Afganistan kısa sürede barışa kavuşacaktır” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: