Ajans News Haber

ABD Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesini isteyecek

ABD Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesini isteyecek
32 Okundu Okundu
22 Haziran 2021 - 14:31

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı, hakkındaki yakalama kararı nedeniyle Avusturya’da gözaltına alınan Türk iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın, ABD’deki bölge mahkemesinde yargılanması iadesini talep edeceklerini açıkladı.

Bakanlık, Avusturya’da 19 Haziran’da gözaltına alınan SBK Holding 6 şirketine yönelik kara para aklama soruşturması kapsamında aranan holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Korkmaz’a ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Korkmaz’ın Washington’ın talebi üzerine gözaltına alındığına işaret edilen açıklamada, 28 Nisan’da Utah eyaletine bağlı Salt Lake City’deki mahkemenin jüri kararında Korkmaz’ın hakkında 1 “kara para aklama”, 10 “para transferi dolandırıcılığı”, 1 de “resmi sürecin işleyişini engelleme” suçlaması olduğu kaydedildi.

Açıklamada, mahkemenin Korkmaz’ı 133 milyon dolardan fazla kara para aklamakla suçlandığına işaret edildi.

‘Korkmaz işbirlikçilerinin söz konusu paralarla Türkiye ve İsviçre’deki bazı havayolları, oteller, yatlar ve evleri satın aldığı’ kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“ABD, Korkmaz’ın Utah’da bölge mahkemesinde mahkemeye çıkması ABD’ye iadesini isteyecek. Korkmaz, hakkındaki suçlamalardan suçlu bulunursa, kara para aklamaktan 20 yıl, her bir para transferi dolandırıcılığından 20’şer yıl resmi sürecin işleyişini engellemekten 5 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.”

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasının sonunda, “Suçlama sadece bir iddiadır sanık, bir mahkemede makul bir şüphenin ötesinde suçluluğu kanıtlanana kadar masum kabul edilir.” denilerek SBK ile ilgili masumiyet karinesine atıfta bulunuldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: