Ajans News Haber

ABD: İsrailliler ile Filistinliler eşit derece özgür olmalı

ABD: İsrailliler ile Filistinliler eşit derece özgür olmalı
56 Okundu Okundu
04 Nisan 2021 - 13:30

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi ile telefonda görüştü. Görüşmeyle ilgili yazılı açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken’in Aşkenazi’ye “ yönetiminin İsrailliler ile Filistinlilerin eşit derecede özgürlük, güvenlik, refah ve demokrasiye sahip olması gerektiği” inancına bağlı olduğunu söylediğini belirtti. Blinken’in bunun yanında, ABD’nin İsrail’in güvenliğine yönelik taahhüdüne sıkı sıkıya bağlı olduğunu ve iki ülke arasındaki ortaklığı güçlendirmeyi amaçladıklarını da vurguladığı kaydedildi.

İsrail ile Arap ülkeleri arasında normalleşme süreci

Görüşmede iki bakanın ’nin Filistin’e yönelik insani yardımlarını ve İsrail ile bazı Arap ve Müslüman ülkeler arasındaki normalleşme süreçlerini görüştüğü bildirildi.

Geçen yıl Donald Trump başkanlığında ABD, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Sudan ve Fas gibi ülkeler arasında normalleşme sürecinin başlamasına öncülük etmişti. yönetimi de normalleşme sürecine daha fazla ülkenin katılması çabalıyor. Ancak bazı Arap ülkeleri İsrail ile arasındaki sorun çözülmeden bir anlaşmaya varmaya yanaşmıyor.

yönetimi iki devletli çözümden yana

ABD’de Ocak ayında göreve gelen Joe yönetimi, Donald Trump döneminde askıya alınan yardımlarını yeniden devreye sokmuştu. yönetim, İsrail ile Filistin arasındaki sorunların çözümünde iki devletli çözüm yolunda çaba göstereceğini açıklamıştı.

DW

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: