Ajans News Haber

45 bin yıllık DNA bulundu

45 bin yıllık DNA bulundu
72 Okundu Okundu
08 Nisan 2021 - 13:14

Almanya’da Max Planck İnsan Tarihi Bilimi Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, modern insan kalıntılarında şimdiye kadar bulunan en eski DNA, 45 bin yıldan daha uzun bir süre önce Çekya’da yaşayan  bir kadına ait. Bilim insanları, kadının ilk insanların Afrika’dan göç etmesinden sonra Avrasya’da yerleşen topluluğa ait olduğunu ortaya koydu.

Bununla birlikte, Zlatý kůň adlı kadının,  altı veya daha az kuşak önce Neandertal atalarına sahip olabileceğine inanılıyor. Bulgu, insanların 50 bin ila 45 bin yıl önce Avrupa’ya ilk ulaşmasından kısa bir süre sonra Neandertallerle çiftleştiğini güçlendiriyor.

Araştırmacılar, bir fosilin ne zaman yaşadığını anlamak geleneksel yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan radyokarbon izotoplarını kullanarak iskelet kalıntılarını tarihlendirdi.

Nature Ecology and Evolution’da yayınlanan çalışmada, Zlatý kun’un genomunun her tarafına dağılmış kesintisiz Neandertal DNA’sından oluşan uzun şeritlere sahip olduğunu buldular; bu da Neandertallerin soyları tükenmeden önce insanlarla çiftleştiğini gösteriyor.

Çalışmanın başyazarı Kay Prüfer, ‘DNA analizimizin sonuçları, Zlatı kůň’nın Neandertallerle daha çok etkileşimde bulunan insanlarla birlikte yaşadığını gösteriyor.  DNA’sı ilk insanların daha sonra kolonileştiği Asya veya Avrupa’daki günümüz insanlarıyla eşleşmiyor. Ancak, tarihteki bilinen en eski modern insanın genetik kodunu ortaya çıkarmaktan mutluyuz, bu çok heyecan verici bir olay” dedi.

Doğa Tarihi Müzesi’nde İnsan Evrimi araştırma lideri Profesör Chris Stringer ise, “Zlatý kůň’un kafatası iskeleti 1950’de keşfedildi ve o zaman sadece 15 bin  yaşında olduğu düşünülüyordu. Kadının kafatasının analizleri, yaklaşık 45  bin yıl öncesine dayandığını gösteriyor, ve bu durum onu  şimdiye kadar bilinen en eski modern insanlardan birini haline getiriyor” ifadelerini kullandı.

NTV

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: