Ajans News Haber

Bağlar’da 30 Ton Sahte Gübre Ele Geçirildi

Bağlar’da 30 Ton Sahte Gübre Ele Geçirildi
22 Okundu Okundu
08 Haziran 2022 - 11:49

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi kırsal kesiminde tarımda kullanılmak üzere hazır bulundurulan 30 ton değerinde sahte gübre ele geçirildi.

Çiftçileri maddi zarara uğratan, hem toprağa hem tarım ürünlerine büyük zarar veren sahte gübre Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun talimatıyla olay yerine gelen belediye ekipleri tarafından kamyonlara yüklenerek imha edildi.

TARLALARA SÜRÜP AĞIR TAHRİBAT VERECEKLERDİ

Diyarbakır’da Karacadağ bölgesinde bir mahallede tarımda kullanılmak üzere hazırlık yapılan 30 ton sahte gübre belediye ve ilgili kurumların ortak çalışmasıyla son anda yakalanarak imha edildi, çiftçiler zarardan kurtarıldı, tarım ürünleri ve tarımsal alanların zarar görmesinin önüne geçildi.

Gelen bir ihbarı değerlendiren Bağlar Belediyesi, Bağlar İlçe Tarım Müdürlüğü ve jandarma ekipleri olayın gerçekleştiği yerde çalışma yaparak yüklü oranda sahte gübre ele geçirdi. Ürün kalitesini düşürerek gıda yoluyla çeşitli hastalıklara da neden olduğu öğrenilen sahte gübrenin ele geçirilmesi olayın mağduru çiftçiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun talimatıyla belediyeye ait araçlara yüklenen sahte gübre daha sonra imha edildi.

“GIDALARIMIZIN VE TARIM TOPRAKLARIMIZIN ZEHİRLENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Olayla ilgili tutanak tutan ekiplerin çalışması sonrasında sahte gübre olayına karışan şahıslarla ilgili daha sonra adli makamlarca yasal işlem başlatılacağı ifade edildi.

Tarım ürünlerine ve ekimin yapıldığı toprağa ağır tahribat veren sahte gübrenin çok büyük zararları olduğunu belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ”Başarılı bir çalışmaya imza atan belediye ekiplerimizi, İlçe Tarım Müdürlüğümüzü ve jandarma güçlerimizi tebrik ediyorum. Bu iş hem üretim yapana, hem tarımsal alanlara hem de vatandaşlarımıza büyük zarar veriyor. Gıda sağlığı için büyük risk ve tehlike. Kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. Vatandaşlarımız bu tür durumlarda bizimle ve ilgili kurumlarla iletişime geçsin. Çiftçimizin, vatandaşımızın ve tarımsal alanlarımızın zarar görmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: