Ajans News Haber

Kabine’de değişiklikler! 3 yeni Bakanın isimleri belli oldu .

Kabine’de değişiklikler! 3 yeni Bakanın isimleri belli oldu .
60 Okundu Okundu
21 Nisan 2021 - 2:54

Son dakika haberi… Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında bildirilen Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın görevine son verildi. Pekcan’ın yerine Mehmet Muş getirilirken, yeni kurulan Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığına Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Vedat Bilgin atandı..

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı bakanlıklara yaptığı atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı..

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin, Ticaret Bakanlığına Mehmet Muş atandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla birlikte 3 bakanlıkta değişikliğe gidildi. Bu kapsamda yeni Ticaret Bakanı Mehmet Muş olurken Aile Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık getirildi. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Vedat Bilgin atandı. İşte isimler ve biyografileri…

YENİ TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ KİMDİR?

İktisatçı; Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Washington State University School of Economic Sciences’ta Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Ana Bilim Dalında Ekonomi doktorasını tamamladı.Özel sektörde bütçe planlama ve raporlama uzmanı olarak çalıştı. AK PARTİ Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı ve Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

24, 25 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Dışişleri Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, AB Uyum Komisyonu, NATO Parlamenter Asemblesi (NATOPA) Türk Grubu ve AK PARTİ MKYK Üyesi olarak görev yaptı. AK PARTİ Grup Başkanvekilidir.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Muş, evli 1 çocuk babasıdır.

AİLE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DERYA YANIK KİMDİR?

1972 yılında Kadirli’de doğdu. İlköğrenimini Kadirli’de, orta lise öğrenimini Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aralık 1996 itibariyle İstanbul Barosu’na bağlı olarak Avukatlık Stajını tamamladı. Aynı tarihten bu yana serbest avukat olarak çalışmaktadır.

İnsan hakları, aile hukuku, çocuk kadın hakları alanlarıyla ilgili pek çok sivil toplum çalışmasında yer aldı. Çeşitli basın-yayın organlarında muhtelif tarihlerde mesleki, edebi ve siyasi yazı ve çalışmaları yayınlanmış ve yayınlanmaktadır.

AK PARTİ İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi olup 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AK PARTİ Grup Sözcülüğü görevlerini ifa etmiştir.

Öğrencilik yıllarından bu yana sivil toplum çalışmalarının içinde olan Yanık, Kadın ve Demokrasi Derneği’nin yanı sıra pek çok başkaca dernek ve vakıfta üye, yönetim kurulu üyesi ve istişare kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: