Ajans News Haber

Türkiye’den 20 milyon Facebook kullanıcısının bilgileri sızdırıldı

Türkiye’den 20 milyon Facebook kullanıcısının bilgileri sızdırıldı
82 Okundu Okundu
04 Nisan 2021 - 13:17

Facebook’tan sızdırılıp az bilinen bir hacker sitesinde yayımlanan 533 milyon Facebook kullanıcısına ait bilgiler arasında, Türkiye’den de yaklaşık 20 milyon kişinin verilerinin bulunduğu ortaya çıktı. Siber suçları inceleyen istihbarat şirketi Hudson Rock’ın teknoloji müdürü Alon Gal’ın yaptığı araştırmaya göre, toplamda 106 ülkeden 533 milyon kişinin verileri sızarken, Türkiye’den de 19 milyon 638 bin 821 kişinin bilgileri paylaşıldı.

Facebook’ta yaşanan söz konusu sızıntı, ilk olarak Ocak 2021’de ortaya çıkmış, veriler bir hacker forumunda paylaşılmıştı. Sızıntı şimdi, Alon Gal’in araştırmasıyla yeniden gündeme geldi. Gal, bu verilerin cumartesi günü bir hacker forumunda paylaşıldığını tespit etti.

HANGİ BİLGİLER HACKLENDİ?

Konuyu haberleştiren Business Insider sitesine göre, yayımlanan kişisel veriler arasında kullanıcıların telefon numaraları, e-posta adresleri, doğum tarihleri, konumları, ilişki durumları paylaşımları gibi özel bilgileri yer alıyor. Business Insider, paylaşılan verilerin doğru olduğunun saptandığını da yazdı.

‘KİMLİK HIRSIZLIĞINDA KULLANILABİLİR’

Business Insider’a konuşan Gal, söz konusu durumu, bu hacker forumundaki bir kullanıcının 533 aşkın Facebook üyesinin telefon numaralarını bir ücret karşılığında vermeyi vaat eden bir otomatik bir botun reklamını yapmasıyla fark ettiğini anlattı. Gal, bilgilerin artık ücretsiz olarak herkese açık göründüğünü siber suç açısından büyük bir risk teşkil ettiğini vurguladı. Gal, siber suçluların bu bilgileri kimlik hırsızlığı veya hackleme girişimlerinde kullanabileceğini belirtti.

Gazete Duvar

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: