Ajans News Haber

Tosuncuk: Bizi neyle suçluyorlar anlamadım

Tosuncuk: Bizi neyle suçluyorlar anlamadım
25 Okundu Okundu
09 Haziran 2022 - 12:56

“Çiftlik Bank” davasının sanıkları Mehmet Aydın ile kardeşi Fatih Aydın’ın, ilgili kurumlardan izin almadan “Bank” kelimesini yetkilisi oldukları şirketlerin tanıtımlarında kullandıkları gerekçesiyle “Bankacılık Kanunu’na muhalefet” suçundan üçer yıla kadar hapis istemiyle yargılanmalarına devam edildi.

Duruşmada sanık Mehmet Aydın ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) avukatı ise hazır bulundu.

Sanık Fatih Aydın, “Bizi neyle suçluyorlar anlamadım” dedi.

Hakimin “iddianameyi okumadın mı?” sorusunun üzerine ise sanık Aydın, iddianamenin kendisine gelmediğini savundu. Sanık Mehmet Aydın, savunmasında sıradan bir vatandaş olarak patent başvurusu yaptığını öne sürerek “Çiftlik Bank” isminin kendisine tescillendiğini belirtti.

Türkiye’nin 7 farklı bölgesinde çiftlik açtığını aktaran Mehmet Aydın, “Tabelalarımı oluşturdum. Tabelaları asmadan önce belediyelerden izin aldım. Türkiye’de 160 tane şarküteri bayiliği açıldı. Bunlar da belediyelerden izin alarak tabelalarını astılar. Ne zamanki hakkımızda kötü haberler çıkmaya başladı o zaman sorun oluşturdu. Sanki ilk defa asıyormuşuz gibi konuşuldu. Bizim de başımız yanmasın gibi düşünülerek zorlama bir dava açıldı. Burada kusurlu olan BDDK’nin kendisidir. Çünkü BDDK’nin buna izin vermemesi gerekir. Resmi izinlerimi aldım, sorumlu değilim.” ifadelerini kullandı.

Hakimin “Para toplamadın mı?” sorusu üzerine Aydın, “Bu ismi kullandığım zaman hiçbir bankacılık faaliyetinde bulunmadım. Biz oyun hizmetleri satışı yaptık. Karşılığında fatura kestik yani bu para toplama değildir. Bu aşamada beraatimi talep ediyorum.” diye konuştu.

Söz alan sanık Fatih Aydın, duruşmalara katılmak istediğini belirterek, “Merak ediyorum bu işleri.” dedi.

Sanık Mehmet Aydın ise duruşmalara katılmak istemediğini söyleyerek, duruşmadan vareste tutulmayı talep etti. Sanıkların avukatı ise bankacılıkla ilgili bir işlem yapılmadığını, sanıklar hakkında haksız yere dava açıldığını savundu.

Mahkeme, Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen “Çiftlik Bank” davasının dosyasının istenmesine ve Mehmet Aydın’ın duruşmadan vareste tutulmasına karar verdi. Duruşma, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: