Ajans News Haber

TAHIL KORİDORUNUN AÇILMASINDA TÜRKİYENİN ROLÜ VE BAŞARISI
24 Okundu Okundu
24 Temmuz 2022 - 13:00

Uzun zamandır dünya gündemini tüm sıcaklığıyla ve tahribatıyla meşgul eden Rusya-Ukrayna şavaşı konuya vakıf olmayanlar için, tipik iki ülke arasında meydana gelen savaş gibi algılanıyordu.
Olayın perde arkası ise bugünü hallettik yarına Allah kerim mantığında yaşayan insanların göremediği vahim bir durumdu.
Kısa vadede yarattığı tahribat biryana dursun, orta ve uzun vadede ise sadece bölgeyi değil tüm dünyayı etkileyecek, 9 şiddetinde bir deprem misali, kıtaları parçalayan bir tsunami misali bir savaştı.
Savaşın çıkma sebebi her ne kadar Ukraynanın Nato ya üye olma sebebi olarak görünsede, işin mutfak kısmı bambaşka boyutlardaydı.
Bir yanda büyük abi olan ingilterenin planı, bir yanda dünyanın süper gücü konumundaki Amerika Birleşik Devletlerinin son dönemlerde sınıfta kalan hamleleri, bir yanda israilin ağzı açık bir şekilde durup izlediği bir savaş süreci…
Rusyaya bakıldığı zamanda, aslında dünyanın süper gücü ABD değil bizde varız dercesine tüm dünyayı karşına alması karanlık günlerin habercisi niteliğindeydi.
Türkiyenin tarihsel süreci boyunca sahip olduğu jeopolitik konumu gerek saldırılara gereksede anlaşmazlıklarda büyük abi rolünde olması gerekliliğini vurgulamakta…
Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, bu zorlu sürece dur diyen bir ülkenin varlığını tüm dünya birkez daha büyük hayranlıkla izledi ve şahit oldu.
Hani hep önemli gelişmelere şahit olan Dolmabahçe Sarayı varya, bir kez daha büyük bir başarıya ev sahipliği yaptı.

Ülkemizin ev sahipliğinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan, Ukrayna’dan tahıl ve gıda maddelerinin güvenli sevk edilmesini sağlayacak anlaşmadan dolayı ABD, İngiltere, Fransa, İtalya başta olmak üzere birçok ülkeden Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tebrik ve teşekkür mesajları yayımlandı.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”nin imzalanması sonrası birçok ülkeden ve uluslararası örgütlerden Türkiye’ye tebrik ve teşekkür mesajı yayımlandı.
ABD den İngiltereye, italyadan Almanyaya, Fransadan Rusyaya, Rusyadan Ukraynaya, Ukraynadan Pakistana, Nato dan Avrupa Birliğine her ülke ve her platform Türkiyenin haklı başarısına övgüler, takdirler yağdırdı.
Ülkemizin girişimiyle, insanların yaşamaları için gerekli olan temel besin ürünlerinin güvenli bir şekilde tüm dünyaya taşınması sağlanıyor, olası krizler önlenmi oluyor, olası savaş senaryoları yırtılıp atılmış oluyor.
Cumhurbaşkanımızın liderliğine dünya bir kez daha şahit oluyor.
Ülkemiz misyonun temelinde insan olgusu, ümmet anlayışı, yardımseverlik duygusu vardır ve ispata gerek yoktur.
Şüphesizki Ülkemiz bölgenin büyük abisi olduğunu birkez daha göstermiştir.
Ülkemizin başarısının arkasında birkez daha Lider, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın olduğu birkez daha anlaşılmıştır.
“One munıt” lerin yer aldığı, suriyede katledilen masumlara kol kanat geren ülkemizin başarılarının yer aldığı tarih sayfasına bir büyük başarı daha eklendi.
Seçimlerde yaklaştı unutmamak lazım, sadece özele değil kollektife bakmak lazım…
Bir önceki seçimde yapılan balkon konuşmasında. “ Halkımızın bize vermeye çalıştığı mesajı çok iyi anladık” ifadelerinin tekrarı olmaması için büyük bir dikkatle, kalıcı stratejilerle yol alınması gerektiği aşikardır.
Yapılması muhtemel her başarısızlığın sandığa yansıyacağı gerçeği unutulmamalıdır.
Genel Merkezden başlamak suretiyle, illere ilçelere kadar büyük bir revizyon şarttır.
Sadece seçim areferinde gerçek ömerleri arıyoruz cümlesi değil kalıcı ömerlerin tespiti ve tayini gereklidir.
Sadece siyasi mecralara değil, bürokrasi kesimindede liyakat sahibi ömerlerin atanması büyük önem arz etmektedir.
Çünkü unutulmamalıdırki Bürokrasi Siyasetin mutfağıdır. Bürokraside yaşanılacak başarılar siyasete yansıyacak bir aynadır….

Dr. Yunus VURAN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: