Ajans News Haber

Sivas Katliamı’nın 30’uncu yıldönümü
59 Okundu
02 Temmuz 2023 - 13:14

Sivas Katliamı’nın 30’uncu yıldönümü katliamda yaşamını yitirenler anılıyor. Sivas’ta gerçekleşen anmada Madımak Oteli’ne doğru yürüyüş gerçekleştiriliyor.

Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi’nin ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın önünde toplanan kitle, “Sivas’ı Unutma Unutturma”, “Sivas Şehitleri Ölümsüzdür”, “Katiller halka hesap verecek”, “Sivas’ın hesabı sorulacak”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” sloganlarıyla Madımak Oteli’ne doğru yürüyüşe geçti.

Sivas Katliamı Olayları

2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında pek çok sanatçı ve fikir insanı, dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in özel davetlisi olarak Sivas’a geldi. Kültür Merkezi içinde karşıt grupla çıkan taşlı-sopalı çatışma, fazla büyümeden, polis tarafından zor kullanılarak önlendi.

Aziz Nesin’in, “Bin yıllık Kur’an’a neden inanayım? Bu yüzden Müslüman değilim.” sözünün gazetelerde yankılanması olayı iyice körükledi ve gerilimi tırmandırdı. Binlerce kişiden oluşan karşıt grup, Kültür Merkezinden ayrılıp yeniden Hükûmet Meydanı’na geldi. Hükûmet Konağını taşlamaya ve slogan atmaya başlayan saldırganlar, ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak slogan atmaya devam etti. “Şeytan Aziz!”, “Sivas, Aziz’e mezar olacak!” gibi sözlerden sonra sloganlar devlete ve rejime yöneldi, “Kahrolsun laiklik!”, “Müslüman Türkiye!”, “Yaşasın Şeriat!” sloganları atıldı.

Olaylar sonucunda 33 konuk, 2 otel görevlisi ve 2 saldırgan yaşamını yitirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d