Ajans News Haber

Kendi İmkanları ile Hacca Giden Türk Vatandaşlarını, Diyanet İhbar Ediyor
107 Okundu
14 Haziran 2024 - 9:52

Hac farizasını yerine getirmek için Suudi Arabistan’da bulunan vatandaşlarımızın, vize çeşidi bahane edilerek sınır dışı edilmekte olduğuna ilişkin çok fazla şikayet tarafımıza iletilmektedir.

Bu şikayetler üzerine, ticari vize ve başka vizelerle Suudi Arabistan’da bulunan Türk vatandaşlarının, çeşitli bahanelerle Suudi yetkilileri tarafından, konakladıkları otel odalarından zorla alınarak, otobüslerle Cidde’ye götürüldükleri, çöllere bırakıldıkları ve ciddi para cezalarına çarptırıldıkları bir kısmının da sınır dışı edildikleri iddia edilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Hac Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Hüseyin Demirhan konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Kura sistemi dışında Hac ibadetini yerine getirmek için Arabistan’da bulunan Türk vatandaşlarını, Suudi makamlara şikâyet ettiklerini, ihbarda bulunduklarını” açıklamıştır. Bu açıklama ile ticari vize ve başka vizelerle Suudi Arabistan’da bulunan Türk vatandaşlarının, yıllardır Hacca gidemeyen Türk vatandaşlarının hakkının yendiğini iddia etmiştir. Ancak şunu ifade etmek isteriz ki; Suudi yetkililer her yıl ülkelere belirli Hac kotası vermektedir.  Ticari ve turizm gibi vizelerle orada bulanan vatandaşların bu kotayı etkilemediği gayet aşikardır. Burada tur şirketleri ile diyanete tabi olmadan giden Türk vatandaşlarına eziyet edilmektedir.

Ticari vizeyle Suudi Arabistan’da bulunan ve Hac farizasını yerine getirmek isteyen vatandaşların yaşadığı sorunların acil çözüme kavuşması için başta Diyanet İşleri Başkanı Ali ERBAŞ olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan’ın gerekli adımları atmalarını biran evvel talep ediyoruz.

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.