Ajans News Haber

İhmal edilen çocuklar terör örgütlerinin hedefindedirler

İhmal edilen çocuklar terör örgütlerinin hedefindedirler
64 Okundu Okundu
06 Mayıs 2022 - 12:22

Madde bağımlılığı ile mücadele noktasında alanda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Diyarbakır Genel merkezli Yeşil Yıldız  Bağımlılıklarla Mücadele Derneği bağımlılıkla mücadele noktasında ailelerin duyarlı olması gerektiği konusunda dikkat çekici açıklamalar yaptı.


Dernek Başkanı Yahya ÖGER bağımlılık toplumun kaderi değildir. Madde satımı ticari bir kazanç kapısını değildir. Madde satımı noktasından ortalıkta cirit atan onlarca terör örgütü var. Bağımlı birey terör örgütlerinin hedefindedir ve yarın bu çocukların nerde kime karşı dikleneceğini kestiremeyiz.


ÖGER:
Bağımlılığı önleme noktasında herkese iş düştüğünü ancak en büyük görevin ailede olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Dışlanan, ötekileştirilen bireylerin maddeye bulaşma hikayesinde büyük fatura önce aileye sonra topluma çıkıyor.
Birçok aile maalesef  kimse bilmesin,duymasın, benim çocuğum yapmaz ya da yapıyorsa da zararı kendisinedir mantığından kurtulmalıdır. ailenin  ihmalkarlıklarından dolayı  faturanın genelde öğretmenlere yada kamuda görev yapana çıkarılaması kabul edilemez.

Ailede  iletişim kopukluğu tedavi etme noktasında da maalesef elimizi güçsüzleştiriyor.
Bağımlılıklarla  mücadele noktasında ailenin farkındalık  çalışmalarına dahil olması ivedilikle yapılmalıdır. Önleyici ve tedavi noktasında ailenin rolünün önemi aileler bilmelidir. Bağımlı bireylerinin kamuya verdiği zarar, tarihi, kültürel alanlarda yapmış olduğu tahrifat olumlu karşılanmamalı parasal anlamda  bir getirisi varsa sergilemiş olduğu olumsuz davranışlar aile tarafından görmemezlikten geliniyor. Bilinmelidir ki bağımlılık bireysel bir hastalık olmakla beraber toplumsal bir yara ,aileyi çökerten bir handikaptır.
Bağımlılığa bulaşmış birey ailelerinin sosyal destek almaları önemlidir. Bağımlı birey ailesine  hastane, kolluk kuvvetleri  arasında ciddi bir iletişim bağı kurulmalıdır. Medikal tedavi sonrası birey aynı ortamı ve var olan problemi ile baş başa kalınca temiz kalma süreci bir kaç günden fazla değildir.
Bugün görmemezlikten gelinen bağımlılık iletinin faturası yarın çok ağır olacaktır.

Haber: Cihat TOPRAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: