Ajans News Haber

Hayvancılık SEKTÖRÜ zor durumda!

Hayvancılık SEKTÖRÜ zor durumda!
46 Okundu Okundu
15 Haziran 2021 - 23:50


Arpa, yem saman fiyatlarının yüzde yüz artmasına tepki gösteren YETİŞTİRİCİLER, maliyetlerinin çok yükseldiği zarar ettiklerine dikkat çekerek, yetkilerin fiyatlara müdahale ETMESİNİ istediler.


Kış bahar MEVSİMİNDE yeteri yağışlar YAĞMAYINCA kuru diye tabir edilen sulanmayan ekili alanlar başakta kurudu ve verim kaybı Bismil ilçesinde yüzde 80’leri buldu. Kuraklığın tüm sektörleri etkilediği gibi en çok da hayvancılık sektörünü vurdu.


’ın Bismil ilçesinde KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPAN, YETİŞTİRİCİLER artan yem fiyatları yaşadıkları sorun ve sıkıntıları dile getirdi.
Bismil’de 50 yıllıdır, KÜÇÜKBAŞ hayvancılık mesleğiyle uğraşan Mahmut Yıldıran, “Artan maliyetlerden dolayı şu an çok zor durumdayız. Böyle devam ederse hayvancılığı bırakacağız. Geçen sene arpayı 1,5 TL’ye aldık, bu YIL ise 3 TL CİVARINDA.Böyle devam ederse bu hayvanları nasıl besleyeceğiz? Alım gücümüz bitmiş, DURUMDA.Geçen sene 42 kuruşa aldığımız samanı bu sene 1 TL’ye aldık. Aradaki farkı görüyorsunuz.


Yetkililer sesimizi duysun


Bismil Şentepe mahallesinde hayvan otlatan Mahmut Yıldıran, “Zor durumdayız, meramız yok, yol sorunu yaşıyoruz, elektriğimiz yok. BELEDİYE BAŞKANINA SESLENİYORUM YOL ELEKTRİK SORUNUMUZU ÇÖZSÜNLER ÇÜNKÜ PANDEMİ DÖNEMİNDE BİR KEZ DAHA ANLADIK Kİ ÜRETİM OLMADAN HAYAT OLMAZ Yetkililer sesimizi duysun, Devlet besicilere acil yardımda bulunmalı, kendilerine sahip çıkılamadığı takdirde HAYVANCILIĞI bırakacaklarını söyledi.”
Yem fiyatlarında büyük artış
Kuraklığın kendilerini çok etkilediğini söyleyen hayvan YETİŞTİRİCİSİ Fahri Aksoy, “Artan maliyetlerden dolayı şu an bu işi yaptığımıza pişmanız! Böyle devam ederse hayvancılığı bırakacağız. Geçen sene arpayı bir buçuk TL’ye aldık, bugün 3 TL. Ailemle birlikte bu işi yapıyoruz. Gece gündüz 7-24 çalışıyoruz. Çünkü hayvanCILIK İŞİ boş vermeye gelmez. Varımız yokumuz ne varsa bu işe bağlamışız. Geçen sene 42 kuruşa aldığımız samanı bu sene 1 TL’ye aldık. Böyle giderse hayvancılığı bırakacağız.”dedi.

“Bizi En Çok Kuraklık Vurdu”
Kuraklık yüzünden yem fiyatları gelen zamla birlikte hayvancılık bitme noktasına geldiğini ifade eden Jiyan Kaya İSE Bu şekilde devam ederse bu işi bırakmak zorunda kalacağız. ÇÜNKÜ KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK TAMAMEN MERAYA DAYALI YAPILIYOR .Nisan ayında yağışlar YAĞMADIĞI saman fiyatları 30 kuruştan 1TL yi buldu. Yem FİYATLARI pahalı oldukça süt fiyatlarına gelen zamlar BİRBİRİNİ DENGELEYEMİYOR.
TARIM BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ YE seslenen Kaya, “Zor durumdayız, meramız yok, elektriğimiz yok bize sahip çıksınlar böyle giderse hayvancılığı bırakmak zorunda kalacağız.” dedi.


Mesut Aslan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: