Ajans News Haber

Cehaletin Daniskası
194 Okundu
30 Nisan 2021 - 15:46

Hüseyin Mercan isimli tanığın vermiş olduğu ifadelere göre Serdar Karakurt, örgüt adına Kayseri’de görev yaptığı sırada Pensilvanya’ya bir gezi düzenlemiş. Tanık, bu seyahate babası Ahmet Mercan’la birlikte katılmış. Ahmet Mercan 2016 yılında tutuklanmıştı. Tanık Hüseyin Mercan, babasına etkin pişmanlıktan faydalanabilmesi için tüm bildiklerini anlatmasını söylediğini belirtti.

FETÖ elebaşının artıkları için “3-4 kişi kıymetli bir şeymiş gibi yedi” şeklinde konuşan Mercan, ”2011 yılında babamla beraber Amerika’ya gittik. Seyahatimizde bu şahıs da (Karakurt) vardı. Orayı ziyaret edenlerin hiçbiri tesadüfen oraya gitmedi. 3 gün FETÖ’nün kampında kaldık. Pensilvanya’da bize bir oda verdiler, sadece yemek ve namaz saatlerinde bir araya gelirdik. Türkiye’den çeşitli insanlar oraya ziyarete gelirdi.

Bir gün yemek yerken yarısı yenmiş bir tabldot getirdiler. Bu yemek kimin diye sorduğumuzda, ‘Hocamız hasta, bu kadarını yiyebiliyor’ dediler. Kalan yemeğin artığını FETÖ üyesi olan 3-4 kişi kıymetli bir şeymiş gibi yedi. O olaya çok şaşırdım, iğrenç bir durumdu. Sonrasında New York’a gidip oraları görmek istedik. Bize ‘Uhreviyeti bırakıp maddiyata mı önem veriyorsunuz’ diye biraz sitem ettiler” dedi. Diğer tanıktan itiraflar Abdurrahman Ekici, duruşmaya katılan bir başka tanık. 2016 yılında Karakurt ile tanıştığını belirten Ekici, Karakurt’un belirli yerlere gidip para topladığını belirtti. Tanık Abdurrahman Ekici: “Bu adamın Orhan Aydın isimli muhasebecisi vardı. Orhan bana görüşmelerin telefondan sıkıntı olacağını söyleyerek ByLock yüklü bir telefon verdi. Orhan, cemaat evlerinden yurtlara kadar Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki her şeyden sorumluydu. Ben de 2014 yılında cemaat yurdunda muhasebeci olarak görev yaptım. Baydak ve Akdeniz isimli iki önemli yurt vardı ve toplantılar burada yapılırdı. Bir gün Serdar’la birlikte Boydak Holding’e gittik. Holdingin muhasebesinden bana içi para dolu 30 bin TL’lik zarf verdiler” diye konuştu. FETÖ finansörü beraatını talep etti Mustafa Karakurt, 10 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen operasyonla Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki saklandığı gaybubet evinde yakalandı. Çok sayıda sahte kimlik ve örgütsel faaliyetler için topladığı yüklü miktarda parayla yakalanan terör örgütü mensubu, darbe girişimine kadar Kayseri il imamı olarak görevine devam etmişti. Kayseri imamlığının yanı sıra il genelinde örgütün toplantılarını organize eden Karakurt, örgütün Kayseri’deki finansmanıydı. Sanık olarak duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katılan Serdar Karakurt, suçlamaları kabul etmeyerek beraatını talep etti. Karakurt: “Böyle bir örgüte üye değilim. Kayseri il imamı olarak görev yapmadım. Tanıkların ifadeleri çelişkili ve telefondaki programlar bana ait değil. Bırakın silahlı bir faaliyete katılmayı hayatımda elime silah bile almadım, örgüte hiçbir para yardımı yapmadım. Evimde bulunan para şahsıma aittir, evimde bulunan kimliği ben çıkarmadım ve hiç üzerimde gezdirmedim. 7 aydır tutukluyum, iki çocuğum var. Tüm suçlardan beraatımı talep ediyorum” açıklamalarını yaptı. Mahkeme başkanı gizli tanıklarla beraber diğer tanıkların da dinlenmesine ve Karakurt’un tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. Kaynak:Sözcü

Kaynak Sözcü

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.