Ajans News Haber

Galeria sitesinde tahliye başladı
160 Okundu
04 Mart 2023 - 13:44

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesindeki altında 3 kat AVM bulunan 4 bloklu Diyar Galeria sitesinin 2 bloğu iki büyük depremde yıkıldı.

Bina sakinleri ile sitenin altındaki AVM’deki bürolarda faaliyet yürüten avukat, mali müşavir ve şirketler yıkımın durdurulması için 1. Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunarak ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağından yıkımın öncelikle delil tespiti yapılana kadar durdurulması talebinde bulundu.

Bu talebi kabul eden mahkeme yıkım kararının durdurulmasını, 4 kişilik bilirkişi heyetinin de olay yerinde inceleme ve keşif yapmasına karar verdi.

Ancak 6 saat sonra mahkeme, “Sehven alınmış bir karardır” diyerek verdiği bu kararı geri çekti. Bunun üzerine aileler Valiliğe başvuruda bulununca yıkım kararı tekrar durduruldu.

Çevre ve Şehircilik bu kez “Yıkık, acil yıkılacak” raporu verdiği Diyar Galeria sitesinin raporunu “Ağır hasarlı”ya çevirdi. Ev ve bürolarındaki kıymetli evrak; bilgisayar, ziynet eşyaları ile ev ve büro malzemelerinin çıkarılması için konut ve işyeri sahipleri, Galeria önünde geçen hafta oturma eylemi başlattı.

Depremzedelerin eylemi sonuç verdi ve bu sabah itibariyle eşyalarını kontrollü bir şekilde çıkarmalarına izin verildi.

Polis gözetiminde izdiham yaşanmaması için dairelerde tahliye işlemi kontrollü olarak gerçekleştiriliyor.

Kaynak: SÖZCÜ GAZETESİ/ÖZGÜR CEBE

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.