Ajans News Haber

DEPREMİN ARTÇILARI DEVAM EDERKEN BETON DÖKÜLEBİLİR Mİ?
65 Okundu
14 Mart 2023 - 11:15

Son günlerde deprem yıkımı yaşayan 11 ilimizde hızla inşaat işlerine başlanacağı söyleniyor!..Oysa doğru bir planlama ve yer seçim çalışması yapılarak zamanın çok daha doğru kullanılması sağlanabilir..
Peki? depremin artçıları devam ederken inşaat işlerine başlanıp beton dökülebilir mi?
Betonarme yapılar beton ve çeliğin bir araya gelmesinden oluşur. Beton ve çelik bir araya gelince yapının her türlu dış etkilere ve depreme karşı ayakta kalmasını sağlar. Kolon, kiriş ve perdeler yapının taşıyıcı elemanlarıdır.


Bu elemanlar, yapının en üst katından başlayarak yapının butün katlarının ağırlıklarını toplayıp temele kadar iletirler.


Yapıların taşıyıcı elemanları, yapıları ayakta tutan ve dışarıdan gelen deprem kuvvetleri dahil olmak üzere her türlü olumsuzluklara karşı koyarak yapıların yıkılmasını önler..
Betonarme yapılar ve taşıyıcı elemanlar beton ve çelik çubuklardan oluşur.
Bu nedenle beton döküldükten sonra taşıyıcı elemanlar içinde bulunan çelikle betonun birbirine iyice yapışması ve aralarında herhangi bir boşluğun olmaması gerekiyor.


Yapılarda beton ve çelik çubuklar birbirine iyice yapışarak yüksek bir dayanım ve dayanıklılık sağlar.
Yapıların betonarme sistemine dönüşebilmesi için beton ve çeliğin birbirine iyice yapışması gerekir.
Beton döküldükten sora betonun sertleşip gerekli olan dayanıma ulaşması için aradan belli bir sürenin geçmesi gerekiyor.


Eğer dokülen beton yeterli sertliye ulaşmadan bir depremle karşılaşırsa, beton ve çeliğin birbirinden ayrışmasına neden olur..Bu durum; yapı taşıyıcı sisteminin taşıma gücünü yitirmesi gibi olumsuz bir sonuç yaratır.
Bu nedenle 11 ilimizde depremin artçıları devam ederken beton dökülmesi doğru değildir.

Cemal Gökçe

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.