Ajans News Haber

“BARTHOLOMEOS UKRAYNA BARIŞ ZİRVESİNDE HANGİ SIFATLA DIŞİŞLERİ BAKANIMIZLA BİRLİKTE BÜRGENSTOCK BİLDİRİSİ’NE İMZA ATTI?”
96 Okundu
24 Haziran 2024 - 17:51

Rusya-Ukrayna Savaşı için kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışa giden sürece ilişkin üst düzey diyaloğu geliştirmek amacıyla İsviçre’nin ev sahipliğinde Bürgenstock kasabasında yaklaşık bir hafta önce düzenlenen  Ukrayna Barış Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Sayın Hakan Fidan’ın yanında sözde “Ekümenik” sıfatıyla yer alan oysaki  Fatih Kaymakamlığı’na bağlı Fener Rum Kilisesi Başpapazı sıfatından öte hiçbir tüzel kişiliğe sahip olmayan Bartholomeos’un  söz konusu Barış Konferansı’nda yer alması ve Bürgenstock Bildirisi’ni  Dışişleri Bakanımızla birlikte imzalaması büyük skandaldan çok Türkiye’nin birlik ve beraberliğine yönelik sinsi bir adım olarak görmemiz gerekir.

Lozan Anlaşması’nda Fener Rum Kilisesi’nin yetkisi belirlenmiş olmasına ve 1923 yılında Afyonkarahisar Milletvekili İzzet Ulvi Aykut’un girişimleri sonucunda Rum Patrikhanesi’nin kaza-i idari şahsiyet ve imtiyazları lağvedildiğinden patriklere sadece “başrahip” unvanı verilmesini teklif etmiş, konuyla ilgili yazıyı da Adalet Nezareti’ne yollayarak Rum patriğinin sadece “başrahip” unvanını kullanabileceğini tescil etmiş oldu.

Buna rağmen, Bartholomeos’un unvanı Rum Patriği şeklinde kullanılmaktadır. Lozan Barış Anlaşması’na rağmen, Bartholomeos, yetkisini aşarak bir bakıma kendisini ekümenik sıfatında görerek geçmişte Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsızlık talebini hiçbir yetkisi olmadığı halde kabul etmesini de çok iyi irdelemek gerektiğini ifade etmek isteriz.

Daha sonra  Bartolomeos’un, Lozan anlaşmasının hükümlerini yok sayarak, kendisine evrensellik atfetmek suretiyle Ukrayna Ortodoks Kilisesi için “otosefal statüsü” kararı alması ve  bu karar sonucunda Bartolomeos ile anlaşma imzalayan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko’nun anlaşma sonrası yaptığı açıklamada, Bartolomeos’tan “Ekümenik Patrik” olarak ifade kullanması karşısında dönemin AK Parti hükümeti  tarafından hiçbir tepki ortaya konulmaması  Bartolomeos’un İsviçre’de yapılan Ukrayna Barış Zirvesi’nde boy göstermesine ve  Bürgenstock Bildirisi’ne imza atmasına neden oluşturmuş oldu.

Sonuç olarak, Bartholomeos’un Ekümenik (Dünya Patrikliği) iddiasının arka planını iyi okumak gerekir:

Lozan Anlaşması gereği Rum Patrikhanesi’nin kaza-i idari şahsiyet ve imtiyazları lağvedilmiş ve Fener Rum Kilisesi’nin yetkileri söz konusu anlaşmayla belirlenmiş olup, sadece ‘başrahip’ unvanının kullanabilmesi T.C. Adalet Bakanlığı tarafından tescil edilmiştir. Buna rağmen hala ısrarla EKÜMENİK sıfatının kullanılmaya çalışılması her türlü izahtan varestedir.

Bu konuda Türk Dışişleri Bakanlığının bir an önce bu vahim ve ileride telafisi zor olan bu hatadan rücu ederek İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağırılarak ziyaretle ilgili bilgi alınması ve Lozan Anlaşması’ndan doğan haklarımızın bir kez daha kendilerine hatırlatılarak, Bartholomeos’un Bürgenstock Bildirisi’nde attığı imzanın kabul edilemez ve yok hükmünde olduğunun hatırlatılması ve konuyla ilgili kendisine nota verilmesi son derece zaruri bir adım olsa gerek.

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.