Ajans News Haber

Bakan: Olası İstanbul depremi için tahliye planımız var
51 Okundu
25 Ağustos 2023 - 19:03

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu,gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ve haber müdürleriyle TCDD Genel Müdürlüğü’nde bir araya geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, olası İstanbul depremindeki ulaşım ve tahliye planlamasına ilişkin, “İstanbul’daki iki tane köprümüzün askı halatlarından birini yeniledik. 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde de devam ediyoruz. Kınalı-Malkara dediğimiz Çanakkale istikametinden gerek tahliye, gerekse de acil yardımı sağlamış olacağız. İstanbul için tahliye planımız var” dedi.

Uraloğlu “Bu projelerin yanı sıra yeni proje ve hedeflerimizi çağa uygun bir şekilde yenileyerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çünkü, ulaşım ve iletişim stratejilerimizi küresel ve bölgesel şartlar ışığında yeniden tanımlamak ve bu stratejileri her daim güncel tutmak zorundayız. Bakanlık olarak değişimi yönlendirmek, onu toplumumuzun faydasına olacak şekilde kanalize etmek gibi bir sorumluluğumuz var. Bakın, bugün, dünya genelinde nüfusun yaklaşık yüzde 50’si kentsel alanlarda yaşamaktadır. 2050’de bu oranın yüzde 70’e varacağı öngörülüyor. Buna binaen de dünya ekonomisinin yüzde 90’dan fazlasının kentsel alanlarda üretileceği düşünülüyor.”

İstanbul’da olası bir deprem için Bakanlığın yürüttüğü çalışmaları anlatan Uraloğlu, “İstanbul’da 15 Temmuz Köprüsü’nün askı halatlarını yeniledik. FSM’de devam ediyoruz. Askı hatlarını yeniliyoruz ve bunların rutin kontrollerini yapıyoruz. Özellikle otoyollar üzerindeki viyadüklerin deprem güçlendirmelerini yapıyoruz. Köprüden geçerken dikkat edin, hemen o kirişlerin altına böyle ilave çelik plakalar koyulmuştur, eğer orada kiriş düşerse tamamen devre dışı kalmasın, onun üzerine düşsün diye. Dolayısıyla bu tespitleri yaptık ve devam ediyoruz, şu anda da bu anlamda İstanbul’da devam eden bir çalışma var.” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d