Ajans News Haber

Atalay’ın avukatı: Bu bir sivil darbedir
122 Okundu
31 Ocak 2024 - 10:03

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, cezaevinde tutulan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından verilen iki ihlal kararını da tanımadı. Yargıtay, ihlal kararının “hukuki değeri olmadığına” ve AYM kararına uyulmamasına karar verdi. Söz konusu karar dün Meclis’te okundu ve Atalay’ın vekilliği düşürüldü.

Atalay’ın avukatı Kemal Aytaş, kararı değerlendirdi.

Av. Aytaç, “AYM’nin kararlarına rağmen halkın oylarıyla seçilmiş bir milletvekilinin vekilliğinin düşürülmesi aynı zamanda kendini de inkardır. Bunu kabul etmek demokrasiye, hukuka ve Anayasa’ya aykırı bir tutumdur. Bunun başka bir izahı yoktur. AYM’nin kararları da açıktır ve herkesi bağlar. Bu bir sivil darbe olarak ortaya çıkmış bir durumdur.

Bence Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve çevresi Can Atalay’ın Meclis’e gelmesini adeta Gezi’nin galibiyeti olarak gördü. Bu yüzden Atalay’a özel bir muamele uygulandı ve hukuk dışına çıkarak bu durumu ortaya koydular. Gezi Davası iki kere beraat aldı. Ancak tekrar davayı dirilterek açtılar. Özel ve atama yargıçlarla bu kararı verdiler. Amaçları Gezi’yi mahkum etmekti. Erdoğan’ın Selahattin Demirtaş’a, Osman Kavala’ya karşı da özel bir kini ve düşmanlığı var diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.