Ajans News Haber

Askerliğini bedelli olarak yapan Oğan, 2014’teki bedelli askerliğe “Kandil’in, İmralı’nın talebi” demiş
63 Okundu
19 Temmuz 2023 - 15:47

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turuna ATA İttifakı’nın adayı olarak giren, ikinci turda ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek veren Sinan Oğan’ın bedelli askerlik yaptığı kamuoyunun gündemine, bir Twitter kullanıcısının “Babam, Sinan Oğan ve Tarkan aynı bölükteymiş, alın size derin devlet” tweetindeki fotoğraf nedeniyle gündeme gelmişti.

Oğan, MHP milletvekili olduğu 2014’te çıkan bedelli askerlik düzenlemesi için “İmralı’yla koordineli yapıldığı ortaya çıkıyor” iddiasında bulunmuştu.

Oğan;

“Bu işin acaba Kandil’le pazarlıkla, İmralı’yla pazarlıkla ne kadar alakası var bunu da sorgulamak lazım. Bedelli meselesinin ama altını çizeyim Genelkurmay’dan bağımsız bir bedelli çalışmasının demek ki o zaman İmralı’yla koordine edildiği ortaya çıkıyor.

“Hükümet diyor ki, ‘Güneydoğu’dan askeri çektik, bir çatışmasızlık ortamına ülkeyi soktuk’. Ondan sonra bakıyorsunuz ki 46 gün önce başbakan bedelli için ‘asla yok’ diyor, Genelkurmay Başkanı ‘haberimiz yok’ diyor, Milli Savunma Bakanı ‘tek kelimeyle yok’ diyor. 46 gün sonra bakıyorsunuz ki pat diye geldi. Demek ki bunun bir boyutunda çözüm süreciyle ilgili hükümetin önüne konmuş talepler listesinden biri olabilir.

“Böyle bir ortamda Türkiye’nin asker sayısının böylelikle ciddi bir şekilde azaltılmasının milli güvenliğimize sakıncası olacağı kanaatindeyim.”

Kaynak

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: