Ajans News Haber

2023 Yılında Türkiye’de en az 2 bin 107 çocuk hayatını kaybetti
66 Okundu
31 Mart 2024 - 11:54

Türkiye’de Çocuğun Yaşam Hakkı” raporu, geçtiğimiz yıl Türkiye’de en az 2 bin 107 çocuğun hayatını kaybettiğini ortaya koydu.

Kamu görevlilerinin ihmali sonucunda 11 çocuk sağlık hizmeti alırken, 6 çocuk eğitim hizmeti, 3 çocuk bakım hizmeti sırasında, 1 çocuk spor ve kültürel etkinlikler esnasında, 1 çocuk ise ulaşım hizmeti alırken hayatını kaybetti. Van’da meydana gelen olayda bir çocuk Zırhlı araç/kolluk görevlisi tarafından ezildi.

Birgün’den Öncü Durmuş‘un aktardığına göre, paporda en dikkat çekici bölümlerden birisi Hayrat Vakfı’nın kursundaki çocukların ölümü oldu. AKP’li belediyelerin sık sık arsa ve bina tahsis ettiği Hayrat Vakfı’nın 8 Şubat 2023 günü verdiği bilgiye göre Maraş’ta “hafızlık medresesi” olarak kullandıkları binanın enkazında en az 18 çocuk hayatını kaybetti.

Devletin çocuk hakları konusundaki yükümlülüklerine de dikkat çekilen raporda “Çocuğun yaşam hakkı, temel bir insan hakkıdır ve her bir çocuk doğuştan bu hakka sahiptir. Yaşam hakkı çocukların her birinin fiziksel olarak yaşama hakkını garanti ederken, aynı zamanda sağlıklı, güvenli ve refah içinde yaşamasını, beslenmesini, barınmasını da içerir.” ifadelerine yer verdi.

Bu ihmaller içerisinde ise bireysel silahlanmanın artması, karşıt gruplar arasındaki çıkan çatışmalar, deprem başta olmak üzere afette meydana gelen ihmaller, iş cinayetleri ve şiddetin payı, gibi etmenler yer aldı.

Buna göre; 

2023 yılında şiddete maruz bırakılan çocuklardan; 

En az 7’si “toplumsal cinsiyet temelli şiddet, 

En az 9’u akran şiddeti, en az 15’i ev içi şiddet, 

En az 5’i çocuk cinayetleri nedeniyle yaşamını kaybetti. 

ajansnews

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.