Ajans News Haber

12 ilde 24 yeni idare mahkemesi kuruluyor
67 Okundu
27 Mayıs 2023 - 13:26

Türkiye Adalet Bakanlığı’nca 12 ilde 24 yeni idare mahkemesi kurulması kararlaştırıldı.

Karar, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun’un 2. maddesinin birinci fırkası uyarınca, 12 şehirde 24 idare mahkemesi kurulması kararlaştırıldı.

Buna göre, Adana 4’üncü ve 5’inci, Adıyaman 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü, Diyarbakır 5’inci, Gaziantep 4’üncü ve 5’inci, Hatay 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı, İstanbul 17’nci ve 18’inci, İzmir 8’inci, Maraş 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü, Malatya 3’üncü ve 4’üncü, Muğla 4’üncü, Osmaniye 2’nci ve 3’üncü, Urfa 4’üncü ve 5’inci İdare Mahkemelerinin kurulmasına karar verildi.

İdare mahkemeleri, idari yargı düzeni içindeki Danıştay, vergi mahkemeleri ve bölge idare mahkemelerinin görevi dışında kalan davalara bakmakla görevli.

Memurların atama, disiplin cezası, terfi, yükselme gibi özlük haklarına ilişkin davalar, belediyelerin imar planlarının iptali için açılmış olan davalar, idare organlarının işlem ve eylemleri nedeniyle hakları ihlal edilen kişiler tarafından açılan maddi ve manevi tazminat davaları ve öğrencilerin not ve sınıf geçme işlemleri ile ilgili davalar bu mahkemelerde görülen belli başlı davalardır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: