Ajans News Haber

Diyarbakır’ın Eğitimi Masaya Yatırıldı

Diyarbakır’ın Eğitimi Masaya Yatırıldı
28 Okundu Okundu
28 Mayıs 2022 - 12:31

Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şubesi’nin organizatörlüğünde, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışlalı’nın katılımıyla İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şubesi’nin ev sahipliğinde yapılan ‘Eğitim Platformu Bileşenleri’ konulu istişare toplantısında Diyarbakır’ın eğitim hayatı ve imam hatip okulları masaya yatırıldı.

Toplantıda Organizatör Eğitim Platformu başkanı sıfatıyla söz alan Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir şunları kaydetti; “Genel olarak Diyarbakır’da eğitimin  kalitesinin artırılmasına dönük yapılması gerekenlerin ele alındığı bir istişare toplantısı oldu. Eğitimdeki genel sorunların tespitine ilişkin paydaş görüşlerinden sonra çözüme ilişkin önerileri değerlendirdik. Okulların fiziki yapısının geliştirilmesi, müfredat programlarının öğrencilerin bireysel farklılıkları dikkate alınarak hazırlanması, LGS ve YKS başarılarının artırılması konusuna özel dikkat çekilen toplantıda bağımlılıkla mücadelede alınması gerekli tedbirleri ele aldık” dedi.

“BAĞIMLILIK PANDEMİ SONRASI DÜNYADA ARTTI”

Toplantıya katılan Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Yahya Öger, Pandemi sonrası Gençliğin ciddi manada hayal kırıklıklarını yaşadığını ifade ederek, sorun ve önerilerini şöyle sıraladı: “Umutlarını yitirmiş, gelecekten beklentisiz ya da emeksiz bir şekilde hayata atılıp biran önce para kazanmanın peşine düşmüş, okumakla bir yere gelemeyeceğini dile getiriyor. Antidepresan kullanımı artmış, İntihara meyillilik veya toplu intihar vakaları maalesef artış göstermektedir. Bağımlılık sadece Diyarbakır’da, Türkiye’de değil Dünya’da da ciddi manada pandemi sonrası artmış, madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı tütün bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığındaki artış resmi rakamların çok daha üzerinde seyretmektedir. Önleyici eğitim çalışmaları kısıtlı kalmakta, çalışma Yeşilay’ın TBM eğitimini almış Milli Eğitim Rehber öğretmenleri üzerinden yürütülmektedir. Rehber öğretmenlerin iş yoğunluğundan dolayı bağımlılıkla mücadelede önleyici eğitim çalışmaları bir çok ilde sadece kağıt üzerinde raporlanmaktadır. Bağımlılıkla mücadele modülleri tekrar gözden geçirilmeli, rehber öğretmenler ile beraber gönüllü eğitim vermek isteyen öğretmenler, STK üyelerine eğitimler verildikten sonra alanda özelikle okullarda eğitimler verebilme imkânına sahip olmalıdır. Alanda durum tespiti noktasında elimizde net verilerin olabilmesi için TÜİK alanda ivedilikle bir çalışma yapmalı özellikle genç nüfus arasında madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, tütün bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı verileri masaya yatırılmalıdır. Teknoloji bağımlılığı noktasında özellikle 0-6 yaş çocuk eğitiminden ziyade aile eğitimlerine önem verilmelidir. 07.12 yaş arası teknoloji kullanımı- cinsel istismar ve sosyal medya okur yazarlığı eğitimleri 18 yaş üstü gençlere de siber suçlar, siber güvenlik, metavers, kiripto para, sanal ticaret, sanal suçlar ile mücadele eğitimleri verilmelidir. Son dönemlerde özellikle sosyal medyada ve basın yayında dışlayıcı dilin kullanılması gençler arasında ciddi bir kopukluk ve ötekileştirmeye sebebiyet vermektir. Şiddete meyillilik, sosyal mecralarda olduğu gibi gerçek hayatta da yansımaya başladı. Özellikle genç kızların şiddete maruz kalması ve taciz sonrası öldürülmesi buna örneklik teşkil etmektedir” dedi.

“İMAM HATİP ORTAOKUL VE LİSELERİNİN EĞİTİM KALİTESİ ARTIRILMALI”

Öger, İmam hatip ortaokul ve liselerinin eğitim kalitesi artırılmalı, tabela okulları olmaktan kurtarılması gerektiğini ifade ederek, “Müfredat yenilenmeli, mevcut İmam hatiplerde öğrenci sayısı az olanlar kapatılmalıdır. Diyarbakır’da mevcut İmam Hatip lise ve ortaokulların ortalama öğrenci sayısı 200’dür diğer okullara baktığımızda Bu sayı neredeyse binlere varmaktadır. Mesleki liselerin önü açılmalıdır. Yeni bölümler eklenmeli, meslek liselerinde iş ahlakı, değerler eğitimi ve dini eğitim dersleri konulmalı bu eğitimlerin pekiştirilmesi noktasında lise geçiş sınavlarında ve üniversite sınavlarında soru sayısı artırılarak özendirilmelidir. Bilişim, inovasyon, robotik kodlama, yazılım, yazılım mühendisliği, uzay mühendisliği, tarım ve hayvancılık ile ilgili meslek liseler açılmalı ve sayısı artırılmalıdır. Bir ildeki Eğitim platformu sadece belirli bazı STK’lardan müteşekkil olmamalı o ilin eğitimle ilgili ne kadar dinamikleri varsa toplantıya davet edilmeli onların görüş ve önerilerine de saygı gösterilmelidir. Okullardaki çalışma yapan sivil toplum kuruluşları ile protokol imzalanmalı merkezi STK dışında yerel STK’ya bu olanak sağlanmalıdır” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

%d blogcu bunu beğendi: